خیانت

خیانت
وقتی اسم طلاق به میان می آید علل مختلف به ذهن متبادر می شود. اما خیانت و عدم تعهد در رابطه ممکن است از همه عوامل پررنگ تر باشند.می توان گفت از مهمترین عواملی که زوجها را به دادگاهها و جلسات مشاوره و روان درمانی می کشاند مساله خیانت می باشد.اما به راستی خیانت چیست؟ انواع خیانت کدام هستند و دلایل خیانت ممکن است چه چیزهایی باشند؟و در مقابل خیانت چه باید کرد؟
در یک تعریف کلی خیانت که از مهمترین تهدیدکننده های زندگی زناشویی می باشد، عبور فرد از مرز رابطه زناشویی می باشد.نتایج مطالعات متعدد نشان می دهد که اکثر افراد انتظار تعهد در رابطه زناشویی و پرهیز از روابط نامشروع را از همسران خود دارند. به طوری که در تحقیقی ۷۹درصد از پاسخ دهندگان بیان کردند که افراد متاهل نباید در روابط نامشروع شرکت کنند. اما در نهایت باز هم افراد بسیاری از این گونه روابط سردر می آورند.
پیامدهای خیانت
تحقیقات زیادی نشان می دهد که واکنش فرد نسبت به خیانت همسر بروز دادن علایمی مانند شوک، سردرگمی،غم،خشم، افسردگی و درماندگی، آسیب دیدن عزت نفس و کاهش اعتماد به نفس،احساس پایمال شدن و شکل گیری خود پنداره منفی درباره خود می گردد. یکی از اختلالات شدید تجربه شده توسط همسر خیانت دیده نشخوار شدید فکری درباره این رویداد است که ممکن آنقدر شدید و غیر قابل کنترل باشد که در عملکرد روزانه فرد تاثیر منفی بگذارد. مساله مهم دیگر تغییر در باورهای فرد نسبت به همسر و رابطه با او می باشد. فرد دیگر نمیتواند به همسرش اعتماد کند و در رابطه با او احساس امنیت نمیکند. همسر عهدشکن نیز با احساساتی نظیر شرم،احساس گناه،تردید، عصبانیت و ناامیدی گریبانگیر می شود. پس از افشای خیانت خانواده نیز با مسایلی مانند بحرانهای زناشویی،تضعیف عملکرد در نقش های والدینی و مشکلاتی در حیطه شغلی و کاری روبه رو می شوند. از دیگر پیامدهای خیانت همسرمیتوان به مسایلی نظیر ضرب و شتم، قتل همسر و اقدام به خودکشی اشاره کرد.بسیاری از شوهران همسران خود را به دلیل وجود نفر سوم می کشند در حالیکه واکنش زنان بیشتر خودکشی می باشد.
انواع خیانت:
خیانت انواع مختلف از روابط فرازناشویی را شامل می شود از جمله:
خیانت رفتاری: در این نوع خیانت فرد به صورت رفتاری و با ارتباط برقرار کردن فردی خارج از سیستم خانواده به همسرش خیانت می کند.که بخش اعظم آنرا خیانت های جنسی تشکیل می دهند. خیانت های جنسی ممکن است یک شب و فقط به قصد ارضای نیاز جنسی باشند و ممکن است به دفعات ادامه یابند.
خیانت ذهنی:در این نوع خیانت فرد در فکر و تخیلاتش مدام به شخص دیگری می اندیشد و از آنجا که این تخیلات زاده ذهن خود اوست، شخصی که به او می اندیشید فردی ایده آل برایش به حساب می آید و در این مواقع است که برای زندگی مشترک خود خطر می آفریند. زیرا فرد دایما شریک زندگی خود را با فرد ایده آل ساخته ذهنش مقایسه می کند و در نتیجه در ارتباط با همسرش به مشکل برمی خورد و رابطه سرد می شود.
خیانت کلامی: در این نوع خیانت زن یا مرد به صورت تلفنی یا اینترنت با یکدیگر صحبت می کنند. متاسفانه امروزه به دلیل گسترش دنیای رسانه ای و دنیای مجازی این نوع خیانت به وفور دیده می شود.
خیانت احساسی:در این حالت فرد به لحاظ احساسی و عاطفی به نفر سوم رابطه وابسته می شود.این نوع خیانت شکل عمیق از خیانت می باشد و نشان دهنده آن است که همسر توانایی پاسخ گویی نیازهای عاطفی و احساسی شریک زندگیش را ندارد.
علل خیانت:
براساس تحقیقات خیانت علل مختلف دارد که میتوان آنها را در سه مقوله فردی، رابطه با همسر و اجتماعی دسته بندی کرد:
مقوله مسایل فردی شامل دو مفهوم است:
۱-مسایل روانشناختی شامل مفاهیمی مثل تنوع طلبی ، خود را محق دانستن و کسب لذت که معمولا در مردان بیشتر از زنان دیده می شود.عاشق شدن نیز از مواردی است که در زن و مرد دیده می شود.خانمی می گوید”شوهرم هیچ مشکل ندارد اما نمیدانم چراعلاقه ای به او ندارم . و عاشق کس دیگری شده ام.”اعتیاد همسر عامل دیگریست که منجر به خیانت می شود. اعتیاد همسر منجر به عواملی مانند احساس حقارت،ناتوانی جنسی و همچنین سبب مشکلات مالی در رفع نیازهای همسر میشود و در نتیجه زمینه ساز خیانت می شود.
۲.مسایل حل نشده عاطفی گذشته: روابط قبل از ازدواج شامل روابط جنسی و عاشقانه می شود. چنانچه فردی نتواند روابط عاطفی گذشته خود را تمام کند و بندهای عاطفی و روانی رابطه گذشته خود را قطع کند به احتمال
زیاد دچار خیانت خواهد شد.
در مقوله رابطه همسران با یکدیگر ۵ مفهوم را باید در نظر گرفت:
۱-مسایل جنسی و جسمی:عدم رضایت جنسی زوجین از یکدیگر از علل اصلی خیانت می باشد در این مورد می توان به عواملی مانند عدم تناسب جنسی، ناتوانی جنسی، سرد مزاجی و نبود بستر گرم و صمیمی بین همسران اشاره کرد. مرد ۳۰ ساله ای می گوید:”خسته شدم از اینکه همیشه و به زور منت اون هم یکبار در ماه رابطه داشتیم. همون موقع هم خانمم به وضع ظاهری خودش هیچ توجهی نداره و این منو کلافه می کنه”
۲_مسایل عاطفی:مسایل عاطفی از علل اصلی بروزخیانت بخصوص در زنان محسوب می شوند.معمولا در زنان ابتدا خیانت عاطفی اتفاق می افتد و بعد به دنبال آن خیانت جنسی اتفاق می افتد. خانمی چنین عنوان می کند” همش تنها باشی، وقتی شوهرت فقط غرورت رو خرد میکنه خسته میشی به یکی نیاز داری باهاش حرف بزنی کسی که حرفت رو بفهمه”. در این مورد می توان به عواملی مانند کمبود محبت، نبودن درک و همدلی، از بین رفتن عشق و علاقه اولیه، عدم احساس خوشبختی و احساس نادیده گرفته شدن از سوی همسر اشاره داشت.
۳-ازدواج های نامناسب:در این مورد می توان به مسایلی مانند ازدواج های بدون علاقه و اجباری ، ازدواج های زودهنگام (بدون در نظر گرفتن بلوغ عاطفی، جسمی،جنسی، اجتماعی، فرهنگی)، اختلاف سنی زیاد، اختلاف طبقاتی و اختلاف فرهنگی
اشاره کرد.
۴-سوء رفتار : خشونت های کلامی(تحقیر،سرزنش،توهین ،فحاشی )، خشونت های فیزیکی(ضرب و شتم همسر) و تهمت و شکاکیت از عوامل سوء رفتار هستند که در بروز خیانت موثر هستند. در برخی موارد زنان به دلایلی مانند عدم بلوغ هیجانی، عدم برخورداری از حمایت قانونی و پایبند نبودن به اصول اخلاقی در مقابل مساله خیانت همسر از خیانت به عنوان وسیله ‌ای برای انتقام و آرام شدن خود استفاده می کنند.
۵-عدم حضور همسر:در این مورد می توان به عواملی مانند قهر و ترک منزل، ماموریت های طولانی و مسافمسافرت اشاره کرد.
مسایل اجتماعی شامل دو مفهوم می باشد:
۱-مسایل محیطی: محیط نامناسب موجب فراهم شدن شرایط خیانت می شود. از جمله می توان به الگوسازی نامناسب رسانه ها (از جمله پخش فیلم ها و برنامه هایی که تم اصلی آنها خیانت می باشد و در پوششی کاملا موجه و طبیعی به تصویر کشیده می شود). در دسترس بودن اغواگران عامل دیگریست که به این مساله دامن می زند، مشروعیت های خاص مذهبی که در برخی موارد عرصه را برای مردان باز می کند و همچنین تقلید از اطرافیان و ارتباط داشتن با دوستانی که خیانت می کنند وقوع این مساله را آسانتر می کند.
۲-مسایل اقتصادی: بهبود اقتصادی از عوامل دیگریست که در بروز خیانت مردان موثر است. در این حالت مرد به دنبال بهتر شدن وضع اقتصادی همسرش را خود نمی بیند و سعی در جایگزین کردن فردی بهتر از همسر خود و به اصطلاح در شان خود می گردد.
و اما در مقابل خیانت چه باید کرد؟
قبل از هر چیزی به این مساله باید توجه کرد که هیچ رابطه ای مطلقا از مساله ی خیانت در امان نیست.بنابراین نباید دیدگاه فاجعه آمیز به این مساله داشت اگر خیانت را یک فاجعه بدانیم در این صورت حل مساله کاری دشوار خواهد بود. اما اگر به به خیانت به عنوان بحران نگاه کنیم می توانیم آنرا مدیریت کنیم. در اینجا توجه به چندین نکته حائز اهمیت است. اول اینکه هنگامیکه متوجه شدید همسرتان به شما خیانت کرده مراقب واکنش های خود باشید، به جای اینکه از خانه بیرون بروید، به طلاق و کارهایی از قبیل خودکشی یا آسیب رساندن به همسرتان فکر کنید سعی کنید خود را آرام کنید، فکر کنید چه اتفاقی افتاده و چه چیزی باعث بروز این پیشامد شده است، یادتان باشد در این پیشامد خود را در یک قربانی نبینید و سعی کنید نقش خود را در بروز این مساله بررسی کنید. دوم اینکه درباره این مساله با هر کسی صحبت و اصطلاح درد و دل نکنید چون در اکثر مواقع کمکی تخصصی دریافت نخواهید کرد بلکه موضوع را بغرنج تر خواهد کرد۳-خیانت همسرتان را ندیده نگیرید یا وانمود نکنید اتفاقی نیفتادن است.نادیده گرفتن خطای همسر و
از کنار آن گذشتن با این تصور که گذشت کرده آید کار اشتباهی است چون اولا بار هیجانی منفی که در درون شما شکل گرفته است تخلیه نخواهد شد و شرایط را بدتر خواهد کرد. و دوما این کار به منزله تشویق فرد خاطی به ادامه اشتباهش خواهد بود . بنابراین در یک فرصت مناسب به دور از عصبانیت و پرخاشگری علت را از او جویا شوید و سعی در حل مساله داشته باشید. به شریکتان بگویید حفظ این رابطه برایتان مهم است و برای حل این مساله تلاش خواهید کرد و فرصتی دوباره به او برای حفظ زندگی مشترکتان خواهید داد و از او هم انتظار دارید تلاشش را برای بهبود رابطه و حل مساله بکند.
۴-سعی نکنید با نفر سوم ارتباط یا تماسی داشته باشید یا مدام دنبال اطلاعات و جزییات درباره او باشید چون این اقدامات کمکی به شما نخواهد کرد و در عوض وقت و انرژی خود را صرف بهبود رابطه کنونی خود با همسرتان بکنید و تمرکز خود را روی غنی سازی و بازسازی رابطه خود قرار دهید.
این نکته را بخاطر داشته باشید که بخشش را با مصالحه و کنار آمدن،عفو قانونی و چشم پوشی و فراموشی نباید اشتباه گرفت. بخشش فرآیندی درونیست که طی آن جنبه های احساسی و رفتاری فرد از درون نسبت به فرد خطاکار تغییر می کند. کاهش احساسات منفی و افزایش احساسات مثبت مهمترین جنبه های بخشش هستند. طی این فرایند حتما از یک روانشناس و مشاور متخصص کمک بگیرید تا مراحل تخلیه هیجانات منفی و جایگزینی آنها با هیجانات مثبت را تجربه کنید.
به بهداشت روانی خود توجه زیادی داشته باشید، خود را با فعالیت های لذت بخش سرگرم کنید، مراقب تغذیه و چرخه خواب خود باشید، روابط اجتماعی خود را بهبود بخشید و با استفاده از تکنیکهای روانشناسی با افکار منفی خود کنار بیایید.

انسیه لعل زاده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *