مهرنگار ریگی،افتخار می‌کنم برای مردمم نقش‌آفرینی کنم

افتخار می‌کنم برای مردمم نقش‌آفرینی کنم
شده تا حالا از خودتون فیلم بگیرید، فیلمی که جلوی همه پخش بشه و منتظر واکنش بقیه باشی
ولی وقتی بعد از اون همه تلاش و استرس نتیجه‌ی کارتو ببینی، چه حسی بهتون دست می‌ده؟
وقتی در جواب همه کسایی که بهت می‌گفتن! تو نمی‌تونی!
ولی وقتی ماحصل کارتو دیدن، فهمیدن که اون چیزی که ناممکن رو به واقعیت تبدیل می‌کنه، معجزه نیست، بلکه تلاش و باور توست، باور چیزی که می‌خواهی بهش برسی و می‌رسی… یاد این جمله افتادم که ” افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمیدن، بلکه کارها رو به گونه‌ای متفاوت انجام میدن” اونجاست که می‌فهمیم پیروزی وقتی به سراغت می‌یاد که بتونی سختی‌ها رو به هزیمت وادارشون کنی و با اقتدار فریاد بزنی “من تونستم”
به سراغ بانویی می‌ریم ، کسی که از سدهای زیادی گذشت تا به همه ثابت کنه که “تونست ”
خودتون رو به‌طور کامل معرفی کنید؟
مهرنگار ریگی هستم، متاهل، دارای دو فرزند، کارشناس شیمی، دانشجوی ارشد شیمی، کارشناس روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه ولایت، تهیه کننده سازمان صدا و سیمای استان سیستان و بلوچستان، بازیگر، نویسنده و تدوینگر
از چه زمانی این حسو داشتید که به بازیگری علاقه‌مندید؟
از کودکی به هنر علاقه داشتم و در تمام دوران تحصیل در کارهای هنری از جمله تئاتر فعالیت داشتم، البته پدرم دوست داشت که در رشته شیمی ادامه تحصیل بدم و به درخواست پدرم احترام گذاشتم و در دانشگاه سیستان و بلوچستان در رشته شیمی به تحصیل ادامه دادم، البته علاقه اصلی‌ام به رشته نقاشی بود و زمانی که بوم نقاشی‌ام رنگ و روغن رو لمس می‌کرد متوجه استعداد خداوندی‌ام شدم که من می تونم نقاشی بکشم بدون اینکه دوره ای دیده باشم،
پدرم که از علاقه و استعداد من با خبر شد ،گفت: اگه الان راهی برای تغییر رشته هست این کار و انجام بده ، ولی برای تغییر رشته دیر شده بود ، وقتی کارامو به اساتید دانشگاه هنر نشون دادم از این استعداد من به شگفت اومده بودن و به من توصیه کردند در کنار رشته دانشگاهیم نقاشی رو خودم ادامه بدم.
از آشناییتون با همسرتون بگید؟
در دانشگاه با همسرم آشنا شدم ، در کارهای فرهنگی با هم همکاری داشتیم در واقع من و همسرم مکمل یکدیگر شدیم چون ایشون هم به کارهای هنری علاقه داشتن و به اجبار خانواده رشته شیمی رو انتخاب کرده بودن بعد از ازدواجم به کارهای هنری بیشتر پرداختم و همسرم خیلی حمایتم میکردم به فکر این افتادیم که منو همسرم بیشتر به کارهای هنری روی بیاریم، از کارهای کوچیک شروع کردم، هیچوقت تسلیم نشدم، تدوینگری رو با علاقه‌ی خاصی انجام می‌دادم احساس می‌کردم دستانم میدونن چه کاری انجام بدن، همه کارای هنری رو تجربی به دست آوردم، ناگفته نمونه به مطالعه علاقه زیادی دارم.
چی شد که ایده ساخت این سریال به ذهنتون رسید؟
نویسندگی رو از دوران دبیرستان شروع کردم، رمان نوشته بودم اما به مرحله تالیف نرسیده بود، اما شروع و جرقه‌ی این کار بر میگرده به زمانی که با جناب کردستانی مدیر کل صدا وسیمای استان ملاقاتی داشتم و ایشون که بازی منو در تله فیلمی که در تهران با هنرمندان بزرگی چون انوشیروان ارجمند، فاطمه شکری، مهدی امینی خواه و .. و به کارگردانی جناب حسین ریگی بازی کرده بودم، دیده بودن ، بیشتر منو به این کار تشویق کردند، اونجا بود که شروع به نوشتن ماهین کردم، خوشبختانه از طرف صدا و سیما تایید شد و تهیه کنندگی کار رو خودم بر عهده گرفتم.
از مشکلات، مخصوصا مشکلاتی که در طول ساخت این سریال داشتید بگید؟
کار، کاری کمدی بود و نویسندگی چنین کاری واقعا سخته، اما سعی کردیم تمام اقشار مردم بلوچستان رو( لهجه های مختلفی که مردم صحبت می کنن ) تو این کار تحت پوشش بدیم و همه رو نوجوان ،پیر و.. درگیر این سریال کنیم. سختی های زیادی رو متحمل شدیم چون تهیه کننده و بازیگر نقش اول بودم فشار زیادی رو تحمل می کردم، اما وقتی بهش فکر می کنم لبخندی ناخودآگاه بر لبانم نقش می بنده ، چون تمام سختی ها با دیدن خنده مردم شیرین شد، مدیریت کل گروه با من بود و این برای بعضی‌ها سنگین بود که یک خانم مدیریت کنه ولی خدا رو شکر تونستم و کار رو پنجاه روزه تموم کردم.
لوکشین کار در منزل خودمون بود ، پسرم که سه و نیم سالش بود خیلی اذیت میشد، چون در حین کار هیچ حرفی نباید می‌گفت و خیلی بی‌تابی می‌کرد، اما کار باید انجام میشد و خدا رو شکر که تونستیم این سختی‌ها رو خانوادگی پشت سر بزاریم.
موفقیت تون رو در چه چیزی می‌بینید؟
یکی از دلایل موفقیتم که به جد می‌تونم بگم صبر و تحملیه که زن بلوچ در همه عرصه ها داره، زن بلوچ وقتی کاری رو به عهده میگیره سعی میکنه هر چقدر شرایط سخت باشه اونو به بهترین نحو انجام بده و خدا رو شکر راضی بودم .
عکس العمل مردم بعد از دیدن سریالتون چی بود؟
خوشحال بودم که هجمه ای اتفاق افتاد که عده ای کار را نقد کردند چون مخاطبین زیادی این کارو دیدن و ببیننده زیاد داشته، هر کاری ضعف‌هایی داره ولی وقتی کاری رو همه ببینن یعنی شایستگی اینو داشته که با استقبال عده زیادی روبرو بشه.
اگه صحبتی با مسئولین فرهنگی دارید چی می‌گید؟
از جناب کردستانی و همه کسایی که منو حمایت و تشویق کردندتشکر می‌کنم،
جمله‌ای که همیشه خیلی به من انگیزه میده اینه که”وقتی فیلم پخش شد جناب کردستانی گفتند: بهت” تبریک میگم ” این جمله خیلی برام خوشایند بود.
برای آینده چه برنامه یا کاری دارید؟
برای ادامه برنامه هایی زیادی داریم از جمله ماهین ۲ که چند قسمت از سریالش هم تموم شده ولی متاسفانه الان شرایط با ماهینی که پخش شد فرق میکنه چون من یک فرزند کوچک دیگه هم دارم و نمیشه از منزلم برای این کار استفاده کنم، علی رغم اینکه من خودم دوست ندارم بگم که هزینه‌های ماهین رو خودم شخصا تقبل کردم ولی جناب کردستانی در مراسماتی که از بنده تشکر کردن اینو عنوان کردن و بعدها صدا وسیما سریالو از بنده خرید.
ولی الان وقتی اون رسیده که تقسیم کار بشه و سرمایه‌دارها هم تو این کار همراهی کنن و کاری که درشان مردم این استان هست تحویل بدم واین کار مستلزم هزینه‌ست.
سریال ماهین به مشکلات زن بلوچ تا چه حد پرداخت؟
در طول دوران تحصیل تا الان با زنان و دختران خاص زیادی مواجه شدم، تصور جمعی درباره دختر بلوچ با آن‌چه که در واقعیت می‌بینیم خیلی فرق داره، هر دختربلوچ به علت ویژگی‌های خاص این استان داستان دراماتیکی رو هم در قلب و جسم خودش مثل راز سر به مهر نگه می‌داره و ممکنه تا اخر عمرش هم کسی از اون خبردار نشه این همیشه برای من دغدغه بوده و هست که این قشر اعظم چه مطالباتی داره که میشه بدون بر هم خوردن نظم جامعه سنتی اون رو دنبال کنه، این بود که این مطالبه رو در سریال دنبال کردم، مسائلی مثل تحصیل، تصمیم‌گیری، مشارکت اجتماعی، خرافه‌گرایی، پرداختن به هنر و روحیات معنوی و …
بهترین روز زندگی شما چه روزی بود؟
بهترین روز زندگی من روزی بود که کوچولوهای من بدنیا اومدن
یک آرزوی خوب؟
آزروی من اینه صلح برقرار بشه ، فقر از بین بره ، صحت و سلامتی برای همه مردمم.
اگه بخواهید از کسانی که واقعا مشوق و پشتیبان شما بودن تشکر کنید از چه کسانی اسم می‌برید؟
از همسرم تشکر میکنم که همیشه و همیشه کنارم بوده ، از مادرم، از پدرم که پشتیبانم بوده و شرایط تحصیل منو وقتی که دخترای بلوچ زیاد حمایت نمیشدن فراهم کرد و از همه کسانی که تو این کار منو حمایت کردند تشکر میکنم.
در پایان اگر صحبتی دارید در خدمتتون هستم؟
می‌تونم بگم برکت خنده‌ی مردم به زندگی من برکت داده و خستگی کار رو از تن من خارج کرده.

گزارشگر: ملیحه ریگی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *