خانم مهدی زاده، رئیس‌کل کتابخانه‌های شهر چابهار

خانم مهدی زاده رئیس‌کل کتابخانه‌های شهر چابهار

۱_یکمی بیشتر از خودتون بهمون میگین؟
من زیبا مهدی زاده هستم رئیس کتابخانه‌های عمومی شهر چابهار، در سال ۸۲ به چابهار اومدم در ابتدا کتابدار بودم اما بعد از دو سال مسئول کتابخونه شدم؛ پس ازون به‌عنوان رئیس دبیر انجمن کتابخانه‌های شهرستان؛ در سال ۹۱ و ۹۲ به‌عنوان رئیس کتابخانه‌های کل شهرستان و این شد که من فعالیت خود را در این زمینه شروع کردم.
۲_از فعالیت هاتون درزمینهٔ ی ارتقاء کتاب‌خوانی در شهرستان چابهار برامون بگین:
_سعی کردم در طول دورانی که این مسئولیت رو در این شهردارم به جنبه‌ی سخت‌افزاری کتابخانه‌های عمومی شهر نگاه ویژه‌ای داشته باشم هم برنامه‌های ترویجی فرهنگی در چابهار رو در کتابخانه اجرایی بکنیم. حالا برنامه‌هایی در خصوص برنامه‌های قصه‌خوانی و جمع خوانی و نشست‌های کتاب‌خوان است ارتباط با دانشگاه‌ها برای حضور استادها و دانشجویان و همچنین حضور دانش آموزان در کتابخانه و یا این‌که حضور همکاران ما در مدارس برای معرفی کتابی و آگاهی لازم رو به بچه‌ها ‌‌بدن و مسابقات کتاب‌خوانی که برگزار کردیم در کل شهرستان؛ کلاس‌های طرح فراقت که می تونست برای جذب مخاطب مستمر ثمر باشه. شاید هنوز آن بازخوردی که ما انتظار داشتیم رو نداشته اما چون بحث کتاب و کتاب‌خوانی یک بحث زمان‌بر است و این فعالیت‌ها باید در طول سال به‌طور مداوم انجام بشه؛ مخصوصاً برای کودک و نوجوان باید زمان بیشتری گذاشت و بیشتر روش کار کرد تا بتونیم به نتیجه‌ای ک مدنظرمان هست برسیم.
۳_فرهنگ کتاب خونی رو در شهرستان چابهار چطوری ارزیابی می‌کنید و در تمام این مدت حضور شما حقد تغیر کرده؟
خیلی بهتر شده ما قبلاً فقط دو مرکز کتابخانه‌ای در سطح شهر داشتیم تلاش کردیم که فضای فیزیکی مناسبی رو ایجاد کنیم؛ کتابخانه‌ی شهر کنارک و منطقه‌ی گل شهر چابهار را احداث کردیم و زیربنای کتابخانه ساحل رو افزایش دادیم؛ باید این را هم در نظر داشته باشیم که در کنار ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی ما فضای مناسب و امکانات لازم و کافی رو برای مردم فراهم کنیم و در منابع کتاب‌ها سلیقه‌های مخاطبان رو در نظر بگیریم و به خواسته هارون اهمیت بدیم؛ و به‌طور موازی حرکت کنیم.
۴_رسالت خام مهدی زاده چیه بنظرتون؟
بالابردن افزایش سرانه مطالعه درسطح کشور و ترویج فرهنگ کتاب خونی با برنامه ریزی و استفاده از فرصت‌ها و برنامه‌هایی که برای تهدیدها داریم به‌عنوان یک برنامه‌ی راهبردی در این زمینه فعالیت بکنیم.
۵_مهم‌ترین هدفتون در زندگی؟
مهم‌ترین هدفم این هست که در بحث کاری برنامه هامو اجرایی کنم و فعالیت‌های فرهنگی که دوست دارم در روستاها انجام بشه و هدف بعدیم ادامه‌ی تحصیل و بالا بردن معلوماتم مخصوصاً درزمینهٔ ی کاری هست.
۶_حرفی که دوست دارین به خانم‌ها و دخترهای جوان بگین چیه؟
خانوم ها مهم‌ترین رکن جامعه ما هستند، نیمی از جمعیت ما رو خانوم ها تشکیل دادند اگر آن‌ها دارای سواد و اطلاعات کافی باشند مطمئناً در تربیت فرزندان موفق‌تر خواهند بود این امکان نداره مگه اینکه مطالعه‌ی خودشون رو بالاببرن
خواهشی که من ازشون دارم اینه برای مطالعه‌ی بچه هاشون وقت بزارن و او نارو از بچگی به مطالعه با آوردنشون به کتابخونه ها عادت بدند
۷_انتظارتون از مسئولین چیه؟
انتظار دارم که در بحث فرهنگ و کتاب‌خوانی مثل کشورهای توسعه‌یافته بودجه‌ی خاصی رو براش در نظر بگیرند‌
همونطور که می دونیم زیربنای توسعه و پیشرفت یک جامعه فرهنگ اون جامعه هست همونطور که رو بحث اقتصادی و اجتماعی یک کشور کار میشه بحث فرهنگی اون کشور هم که زیربنای توسعه‌ی هر کشوری هست باید روش کاربشه و در شهرستان هم فرماندارها، نماینده‌ها و امام‌جمعه ازشون انتظار میره در حد تواناییشون قدمی در این زمینه بردارند.
۸_صحبتی اگه دارین بفرمایین؟
امیدوارم زمانی که صرف می‌کنیم مفید واقع بشه و مردم کتابخونه هارو بیشتر جدی بگیرند‌.

گزارشگر: ملیحه ریگی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *